دسته
سایت های مفید
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 230
تعداد نوشته ها : 7
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
GraphistThem259

دسته بندی نوشته های علمی و دانشگاهی

قبل از دسته بندی مقاله های علمی نوعی دسته بندی از نوشته های علمی و دانشگاهی ارائه می شود که تقریباً در مورد کلیه نوشته های علمی و دانشگاهی عمومیت داشته و همه آنها را به نوعی دربرمی گیرد. این دسته بندی به قرار زیر است:

 

نوشته های سطح اول :

این نوشته ها و گزارشها متعلق به آن تحقیقی هستند که توسط خود پژوهشگر یا با همکاری چند پژوهشگر به انجام رسیده است. این نوشته ها در مجلاتی به چاپ میرسند که در آنها نوشته های علمی مذکور توسط کارشناسان و متخصصان مرتبط با موضوع نوشته، مورد بازنگری و بررسی دقیق قرار میگیرند . معمولاً به این نوع نوشته ها مقاله گفته میشود که دارای ساختاری خاص می باشند. مقاله مذکور معمولاً شامل ارکانی می باشد که به آنها اجزای مقاله گفته میشود که عبارتند از: سربرگ ، عنوان ، مشخصات نویسنده/ نویسندگان، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه ، روشها ، نتایج ، تجزیه و تحلیل ، نتیجه گیری، تقدیرها ، ضمایم و منابع .

به طور خلاصه میتوان گفت این مقالات پس از ارسال به مجله و با نظر سردبیر به دست کارشناسان مرتبط با موضوع مقاله یا همان داوران سپرده میشود تا از هر لحاظ مورد بازنگری و قضاوت قرار گیرند تا مشخص شود ارزش چاپ یا بازنگری مجدد دارد یا میبایست رد شود. به این فرآیند بازنگری رسمی، بازنگری دقیق و متخصصانه مقاله گفته میشود. لازم به ذکر است که مطالب فوق الذکر صرفاً جهت آشنایی مقدماتی بوده و در فصول بعدی با جزییات تشریح خواهند شد.

بخش اعظم نوشته های سطح اول در مجلات علمی و تحقیقاتی به چاپ میرسند، اما برخی از تحقیقات تحت عنوان رساله ها، پایان نامه ها و رساله های دکتری و کارشناسی ارشد ، مقالات کنفرانسی و گزارشها نیز به چاپ میرسند. در دنیای علم، معمولاً سهم هر پژوهشگر در پیشرفت دانش به وسیله تعداد مقالات چاپ شده اش سنجیده میشود به ویژه آن مقالاتی که در مجلات بازنگری دقیق به چاپ رسیده اند.

 

نوشته های سطح دوم :

نوشته های سطح دوم شامل نشریاتی هستند که برای بیان حقایق و جزییات به منابع سطح اول استناد میکنند. از آنجایی

که در این نوع نوشته ها هدف از نشر، خلاصه کردن و درهم آمیختن دانش در حوزه خاصی برای سایر پژوهشگران و دانشمندانی، که از قبل نسبت به آن موضوع مطلع هستند، است، دیگر نیازی نیست نگارندگان اینگونه نوشته ها کار یا تحقیق در مورد موضوعی جدید را خودشان به تنهایی انجام دهند اما نویسندگان اینگونه نشریات معمولاً سابقه مطالعه در حوزه مورد نظر را داشته اند و نوشته های سطح اولی را در همان حوزه به چاپ رسانده اند. نوشته های سطح دوم شامل مجلات مروری ، کتاب های انشایی و کتابهای درسی و دانشگاهی ، کتاب های راهنما  میشود. اگرچه از لحاظ نگارش علمی ساختار این نوع نوشته ها با نوشته های سطح اول متفاوت است اما اکثر مراجع درج شده و به کاررفته در این نوشته ها همان نوشته های سطح اول هستند.

کاربرد نوشته های سطح دوم را میتوان در دو مورد زیر خلاصه کرد:

پژوهشگران و دانشمندان برای بدست آوردن دیدی کلی در مورد آن حوزه های تحقیقاتی که به حوزه کاری خودشان

مرتبط یا نزدیک است، به این نوع نوشته ها مراجعه میکنند.

پژوهشگران و دانشمندانی که قصد انجام تحقیق روی موضوع جدیدی را دارند برای آشنا ساختن خود با تحقیقات

موجود درباره آن موضوع، به این نوع نوشته ها مراجعه میکنند.

 

نوشته های سطح سوم :

نوشته های سطح سوم برمبنای همان منابع سطج اول و سطح دوم تهیه و به چاپ میرسند ولی مخاطبان آنها پژوهشگران

و دانشمندانی هستند که در حوزههای علمی متفاوتی نسبت به موضوع اصلی انتشار یافته مشغول به کار هستند. چنین نشریاتی معمولاً به صورت عامه پسند نوشته شده و دارای ساختاری علمی نیستند. در اینگونه نشریات معمولاً ارجاعی به نوشته های سطح اول داده نمیشود. مجلات علمی ، خبرنامه ها ، مقالات علمی روزنامه ها، کتابهای درسی و دانشگاهی مقدماتی ودایره المعارف ها نمونه هایی از نوشته های سطح سوم هستند.

 

نوشته های خاکستری:

نوشته های خاکستری به آن منابعی از اطلاعات علمی اطلاق میشود که با روشهای معمول نشر و توزیع نشده اند بنابراین

شاید دسترسی به آنها مشکل باشد. نوشته های خاکستری شامل موارد زیر میشوند:

· پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری

· گزارشات فنی با توزیعی محدود

· مجلاتی که توسط گروههای ذینفع خاصی منشر شدهاند درحالیکه این گروههای ذینفع توزیع محدودی دارند

· چکیده های مقالات کنفرانسی و مجموعه مقالات کنفرانسی که فقط شرکت کننده های همان کنفرانس به آن مقالات

دسترسی دارند

· بیانیه های اثرات زیست محیطی

· برخی از انواع مستندات دولتی

نوعی سند اداری برای به دست آوردن شغل در کشورهای دیگر

· برخی از انواع مستندات اینترنتی

لازم به ذکر است که استفاده از کلمه خاکستری برای این نوع نوشته ها به علت توزیع محدود آنها و دسترسی سخت به

آنهاست و اصلاً به این معنی نیست که این گونه نوشته ها ارزش علمی ندارند، حتی برخی از نوشته های خاکستری هستند که

مورد بازنگری دقیق و داوری سختگیرانه قرار گرفته اند و به عنوان نوشته های سطح اول به حساب میآیند.

توجه شود که در بعضی از مواقع شکل و ساختار یک نوشته یا نشریه ممکن است به درستی گویای این مطلب که آن نوشته

یا نشریه در کدامیک از گروههای فوق الذکر قرار میگیرد، نباشد. برای مثال امکان دارد کتابها در هر یک از سه دسته اول قرار بگیرند. رساله ای که ایده های جدیدی را ارائه میکنند شاید از لحاظ اثر و نتیجه به عنوان یک نوشته سطح اول به شمار آید درست همانند مقاله ای که مورد بازنگری یا داوری دقیق قرار گرفته است، البته در مورد مقالات خیلی بلند و مفصل یا کتابها به جای واژه داور از واژه خواننده استفاده می شود در حالیکه ممکن است یک دایره المعارف یا یک مقاله علمی یا مجله ای که توسط یک برنده ی جایزه ی نوبل نوشته شده است به عنوان یک نوشته سطح سوم به حساب آید.

مثال دیگر در مورد مقالات کنفرانسی است. مقالاتی که در کنفرانس های ملی، منطقه ای یا بین المللی، کارگاه ها 4 یا نشست های علمی ارائه میشوند تنها در صورتی متعلق به دسته نوشته های سطح اول هستند که مورد بازنگری و داوری دقیق قرار گیرند و

به چاپ برسند. به عبارت دیگر، اگر این مقالات مورد داوری و بازنگری دقیق قرار نگیرند جزو نوشته های سطح اول نیستند حتی اگر در قالب کتاب یا مجله به چاپ برسند.

منبع

۱- نگارش یک مقاله:

اولین قدم برای اخذ پذیرش مقاله ISI نگارش یک مقاله مناسب است. منظور ما از مقاله قوی مقاله‌ای است که از نظر ساختار علمی استاندارد بوده، دارای موضوعی به روز باشد، از نظر روش شناسی تمام جوانب رعایت شده باشد و همچنین در آن از منابع دست اول استفاده شده باشد. بهتر است تا حد امکان از منابع دو سال اخیر و در صورت کم بودن مقالات از مقالات ۵ سال اخیر استفاده نمایید.


۲- مجله مناسبی پیدا کنید: 

مجله مورد نظر شما باید چند ویژگی داشته باشد که عبارتند از؛ 1.در زمینه علمی شما باشد،2. در لیست مجلات ISI یا Scopus قرارداشته باشد، در صورت امکان دارای ضریب تأثیر باشد(IF). 3.تاحد امکان شماره‌های بیشتری در سال چاپ کند (برای مثال 10 یا 8 شماره)،4.زمان بررسی مقالات در آن کوتاه باشد و میزان رد مقالات در آن پایین باشد.


۳- مقاله خود را به مجله ارسال کنید:

 در واقع مقاله خود را برای داوران مجله ارسال نمایید. برخی از مجلات به شیوه سنتی و از طریق ایمیل مقالات شما را می‌پذیرند اما برخی دیگر سیستم پذیرش آنلاین دارند که شما می‌توانید هر روز فرایند داوری مقالات خود را بررسی کنید.


۴- مرور مقدماتی مقاله:

در این بخش از فرآیند اخذ پذیرش مقاله ISI کاری از دست شما برنخواهد آمد. در اینجا ادیتور مجله مقاله شما را به صورت مقدماتی از نظر نو بودن موضوع، کیفیت ترجمه و همخوان بودن با ساختار مجله بررسی می‌کند.


۵- پذیرش:

 رد یا اصلاحات در مجله: اگر مقاله شما پذیرش شود مقاله‌تان بهتر دیده خواهد شد و دیگران و خودتان از آن استفاده خواهید کرد. اما اگر مقاله شما رد شود در اینصورت شما یک تجربه بزرگ به دست آورده‌اید. شما اصلاحاتی که داوران به رایگان برای شما ارسال کرده اند را مطالعه می‌کنید. در نوع سوم داوران پذیرش مقاله ISI شما را منوط به انجام اصلاحاتی در مقاله می‌دانند. در این صورت شما باید مقاله خود را ویرایش و دوباره ارسال نمایید.


۶- در صورت رد مقاله  از نو شروع کنید:

 اگر مقاله شما رد شده باشد باید این مراحل را نو طی کنید. اما مزیتی که این بار دارید این است که برخی از ایرادات آن در فرایند اخذ پذیرش قبلی اصلاح شده است.


دسته ها :

**نکاتی در مورد جلسه دفاع از پایان نامه**

قراره که شما آنچه را که در طی این مدت انجام دادید ارائه کنید و بعدش یک پرسش و پاسخ کوتاه و یک سری پیشنهاد و انتقاد.. این میشه جلسه ی دفاع..


یادتون باشه که شما بیشتر از هرکسی در اون جلسه  راجع به موضوع پایان نامه تون میدونید. مطمئن باشید. پس با خیال راحت و اعتماد بنفس کامل ارائه را ارائه ! کنید!

قرار نیست که شما در اون ارائه ی چند دقیقه ای موضوع را به صورت دقیق و با جزئیات بحث کنید  بلکه  به نظرم بهتره خلاصه ای کلی از کار خودتون ، نتایج و تاریخچه ی موضوع را در قالبی جذاب از نکات کلیدی، شکل ها، نمودار ها و فرمول های مهم ارائه کنید به طوری که خسته کننده نباشه و حاضرینی هم که اطلاعات دقیق از موضوع ندارند یه چیزی دستگیرشون شه!!

 در ارائه ی مطالب اصلا عجله نکنید. تعداد اسلاید ها را منطقی تنظیم کنید و مثلا اگر تمرین کافی نداشتید و خیلی نگران وقت هستید خوبه که به یکی از دوستانتون بسپارید که در 5-6 دقیقه ی آخر وقت، از میان حاضرین بهتون علامت بده.. در اون صورت میتونید در از مطالب کم اهمیت تر گذر کنید و اصل مطلب را سریعتر بیان کنید.

دقت کنید که فایل ارائه، شماره ی صفحه داشته باشه تا اساتید بتونن سوالات احتمالی مربوط به هر صفحه ای را یادداشت کنند و با شماره ی اسلاید بتونن سوال رو مطرح کنند که شما هم سردرگم نشید.

اگر داوری قبل از اتمام ارائه ی شما سوال داشت یا صحبتتون را قطع کرد(هرچند معمولا اینطور نیست) ازشون بخواید که سوالات را یاد داشت کنن و بعد از اتمام ارائه ی شما بپرسندچون ممکنه باعث سردرگمی یا ایجاد استرس یا کم اومدن وقت بشه!

اگر جواب سوالاتی را ندونستید یا اگر خیلی از کار شما ایراد گرفته شد اصلا نا امید یا نگران نشید چون روند معمول همینه و اصلن این گروه اونجا هستن که موضوع و کار شما را به چالش بکشند تا عیار کار دستشون بیاد. ضمنا در نهایت این نظر استاد راهنماست که برای تعیین نمره ی شما تعیین کنندست. پس اگر استاد راهنما از کار شما رضایت داشته باشه نمره ی شما هم به احتمال زیاد خوب خواهد شد.

 هرگز به بحث و مجادله با اساتید داور نباید پرداخت و تجربه نشون داده که معمولا بهتره با تأیید ضمنی نظر داور به توضیح پرداخته بشه!

منبع ::: www.payanearshad.ir


دسته ها :

نکات کلیدی در رابطه با انتخاب موضوع پایان نامه:

* سابقه تحقیق را بررسی کنید. ببینید آیا قبلا کسی در زمینه مورد نظر تحقیق انجام داده‌است یا خیر؟ برای این مورد لازم است تعداد زیادی مقاله از مجلات معتبر، مقاله از کنفرانس، کتاب، گزارش تحقیق و مواردی از این قبیل را شناسایی کرده باشید.

*  یکی از استادان که در زمینه مورد نظر از تخصص کافی برخورداراند را به عنوان استاد راهنما انتخاب کرده و پروپوزال خود را با ایشان درمیان بگذارید.

*  به این نکته توجه داشته باشید که لازم است حداقل یکی از استادان راهنما و یا مشاور، استاد تمام وقت یا نیمه وقت واحد باشند و ظرفیت خالی برای اخذ پایان نامه شما داشته باشند.

*   در صورت جلب نظر استاد راهنما، در مورد استاد مشاور و همچنین مشاور صنعتی خود با ایشان مشورت کنید.

*  مدارک مورد نیاز دانشکده را فراهم و اقدام‌های قانونی را برای شروع تحقیق انجام دهید.

*   توجه داشته باشید که تصویب پایان نامه تازه شروع کار است. شما شش ماه فرصت دارید تا از پایان نامه خود دفاع کنید.


دسته ها :

جستجو در سیستم یکپارچه کتابخانه های دانشگاه آزاد اسلامی (سیکا) 


1) ورود به سایت  sika.iau.ir

2) کلمه جستجو را کلیک نمایید.

3) انتخاب مرکز اطلاع رسانی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی)

4) گزینه اتصال را کلیک نمایید.

5) انتخاب پایگاه پایان نامه ها

6) در عبارت جستجو کلید واژه های موضوع پایان نامه را بصورت جداگانه جستجو نمایید.

7) مرحله آخر انتخاب صفحات مورد نظر و گزینه چاپ و موارد جستجو شده را پرینت و پس از تایید گروه تخصصی ضمیمه پروپوزال نمایید .


دسته ها :

نحوه استعلام موضوع پایان نامه از سایت irandoc


1) ورود به سایت thesis.irandoc.ac.ir

2) در سمت راست سامانه پیشینه پژوهش

3) در قسمت کاربر تازه ثبت نام کنید و ایمیل خود را وارد کنید

4) عنوان پرپوزال (پایان نامه) خود را ثبت کنید

5)    مبلغ 150000 ریال به حساب ایران داک پرداخت نمایید و رسید آن را پرینت و نزد خود نگه دارید.

6)     منتظر ایمیل تایید از طرف ایران داک باشید.

7)    تاییدیه را پرینت نموده و به واحد پژوهش تحویل دهید.


دسته ها :

مراحل تصویب تا دفاع از پایان نامه دانشجویان دکترای حرفه ای و کارشناسی ارشد

1- اطلاع از ظرفیت راهنمایی و مشاوره اساتید مورد نظر جهت همکاری در پایان‌نامه (رجوع به مدیر گروه)

2- انتخاب موضوع پایان نامه توسط دانشجو و با راهنمایی استاد راهنما

3- دریافت و تایپ پروپوزال (دانلود فرم پروپوزال ) و پرینت فرم الف

4- تأیید پروپوزال و فرم الف توسط اساتید راهنما و مشاور و مدیرگروه

5- تحویل پروپوزال به همراه فرم الف به مدیر گروه جهت طرح در شورای تخصصی گروه

6- تحویل پروپوزال و فرم الف تأیید شده به حوزه معاونت پژوهشی جهت طرح در جلسه شورای پژوهشی دانشگاه

7- مراجعه به سایت دانشگاه، جهت اطلاع از تصویب یا رد موضوع پروپوزال

           - در صورت تصویب موضوع پایان نامه دریافت ابلاغ تصویب پروپوزال برای اساتید راهنما و مشاور و دریافت کد پایان نامه

           - در صورت عدم تصویب موضوع پایان نامه تحویل پروپوزال و رفع اشکالات مطرح شده

8- شروع تحقیق و کار بر روی موضوع تصویبی به مدت حداقل شش ماه از تاریخ صدور کد پایان‌نامه

9- ارائه گزارش پیشرفت کار پایان نامه به استاد راهنما و استاد مشاور و مدیر گروه به صورت ماهیانه (دانلود فرم گزارش پیشرفت پایان نامه)

10- پس از پایان تحقیق و گذشت حداقل شش ماه از تاریخ صدور کد پایان نامه، تکمیل فرم درخواست تشکیل جلسه دفاع (دانلود فرم تشکیل جلسه دفاع)

11- تحویل فرم تکمیل شده درخواست تشکیل جلسه دفاع به حوزه معاونت پژوهشی و اعلام نظر و انتخاب داوران پایان‌نامه توسط حوزه معاونت پژوهشی


12- ارائه یک نسخه از پایان نامه به همراه فرم ارزشیابی به هر یک از داوران پایان نامه

13- اعلام نظر داوران در خصوص قابل دفاع بودن یا نبودن پایان نامه به معاونت پژوهشی

14- در صورت داشتن امتیاز لازم جهت دفاع، هماهنگی با استادان راهنما، مشاور و داوران جهت تاریخ دفاع و گرفتن نامه تشکیل جلسه دفاع از حوزه معاونت پژوهشی و تحویل CD فرم ب

15- ارائه یک نسخه پایان نامه دفاع شده به حوزه معاونت پژوهشی قبل از صحافی جهت بررسی و تأیید

16- صحافی پایان نامه تأیید شده حداقل به تعداد3 نسخه و تحویل آن طبق فرم تحویل پایان‌نامه (دانلود فرم تحویل پایان نامه)


دسته ها :
X